Aslan Burcu Efsanesi

Hayvanlar aleminin en mağrur, en gururlu varlığı – “Ormanların Kralı – Aslan Kral” ile tanışmanızın tam zamanı! Onun kükreyişlerini duyacaksınız…

Ormanların kralı aslanın o ağırbaşlı ve asil tavırları, tıpkı Aslan burcunda doğan kişileri simgeler.

Eskiden beri insanlar, Aslanların gücü ve cesaretinden inanılmaz derecede etkilenmiş ve bu imaja hayranlık duymuştur – hiçbir maddi değerler ölçülemeyecek bu özellikler, bugün hala toplumda önemli bir yer edinmenin bir sembolü olarak karşımızda duruyor.

Mitolojik Geçmişi

Sfenk kardeşlerinden biri olan aslan Nemea; güçlü derisinin Kral Euryhtseus’u bir zırh gibi koruması için Herkül tarafından boğularak öldürüldüğünde, Herkül bu sayede bu muazzam varlığı ele geçirebilecek kadar güçlü olduğunu kanıtlamış oluyordu.

Aslan derisi esnek, dayanıklı, tam da Herkül’ün zırh olarak kullanabileceği türden bir deriydi. Sonrasında Tanrıça Hera, aslanı takımyıldızının bir üyesi olarak onurlandırdı ve böylece Aslan burcunun doğuşu gerçekleşti.

Güneş: Aslan Burcu’nda En Güçlü Gezegen

Astrolojide Güneş, yaz aylarında Aslan burcu takımyıldızının içinden geçerken, en güçlü yükselişini yaşar. Bu durum aslında süreç boyunca güç pozisyonlarının önemini açıklayıcı niteliktedir ki, Aslan burcu, ikonografide, yani burçlar arasında yüksek bir saygınlığa sahip olmuştur.

Günümüzde, MGM Stüdyoları’nın simgesi olan aslan, gururla kükreyişi ve sinema ya da tiyatrolarda eğlencenin başlangıcını müjdeliyor olmasıyla, şan ve şöhret kelimeleri ile eş anlamlı bir simge haline gelmiştir.